Jesteśmy współzałożycielem, a do grudnia 2019 r. byliśmy koordynatorem i liderem Mazowieckiego Klastra Chemicznego, który rozpoczął swoją działalność w 2014 roku. Ideą inicjatywy klastrowej jest chęć stworzenia instytucji wspierającej rozwój regionalnej branży chemicznej.
Głównym celem klastra była poprawa konkurencyjności oraz wzrost potencjału innowacyjnego firm z sektora chemicznego. Osiągnęliśmy to dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń ze sferą badawczą oraz współpracę z firmami kooperującymi z sektorem.
Unikalna przestrzeń klastra owocowała budowaniem trwałych relacji, inicjowaniem wspólnych projektów, stymulowaniem działalności proinnowacyjnej, sprzyjała dzieleniu się doświadczeniami oraz podnoszeniu kompetencji. W ramach klastra udało nam się powołać 10 grup branżowych, spośród których wyraźnie wyodrębniła się grupa kosmetyczna. To ona – jako jedna z najbardziej innowacyjnych i rozwojowych na polskim rynku – działa w kierunku wypracowania własnej strategii rozwoju.
W okresie koordynacji klastra przez PPPT jego członkami było ponad 120 podmiotów reprezentujących:
- przedsiębiorców,
- jednostki naukowo-badawcze,
- uczelnie wyższe,
- administrację,
- organizacje pozarządowe oraz
- instytucje otoczenia biznesu.
Mazowiecki Klaster Chemiczny był aktywny na arenie międzynarodowej, uczestnicząc między innymi w pracach Rady Projektowej Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych (ECRN), a wysoki standard jego działalności potwierdza Brązowa Odznaka Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem, przyznana przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych (ESCA) w październiku 2014 r. oraz Srebrna Odznaka Doskonalenia Jakości Zarządzania Klastrem, przyznana przez Europejski Sekretariat Analiz Klastrowych (ESCA) w listopadzie 2017 r.